Problem plagiatowości w szkolnictwie wyższym pojawia się w mediach regularnie od jakiegoś czasu. W związku z powszechnym dostępem do Internetu środowisko akademickie coraz częściej boryka się z problemem plagiatowości prac dyplomowych. Informacje są kopiowane z ogólnodostępnych portali internetowych oraz prac znajdujących się na innych uczelniach.

 

Wychodząc naprzeciw tym problemom Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie w roku 2005 stworzyła własny system antyplagiatowy, który sprawdzał prace studentów z archiwalna bazą. W trakcie użytkowania systemu trwały prace nad rozbudową co zaowocowało stworzeniem funkcjonalności sprawdzania prac z zasobami internetowymi oraz możliwością skanowania książek i porównywania z ich zawartością.

 

W chwili obecnej system został tak rozbudowany, że umożliwia stworzenie centralnej bazy prac dyplomowych z której będą mogły korzystać wszystkie uczelnie co pozwoli wyeliminować problem powielania prac innych uczelni.

 

Mechanizm działania systemu jest taki, że użytkownik może określić czy chce, aby prace były porównywane tylko z pracami jego uczelni, pracami z innych uczelni o tym samym profilu (np. Akademie Medyczne), lub z pracami wszystkich uczelni korzystających z serwisu antyplagiatowego.

 

Dzięki zastosowaniu odpowiednich mechanizmów istnieje także możliwość integracji systemu antyplagiatowego z dowolnym systemem obsługi dziekanatu dzięki czemu informacja o podobieństwie prac może znajdować się bezpośrednio w systemie dziekanatowym.